Lia Andersson

Lia Andersson

Lia Andersson (hen/hon) är en mångfasetterad dansare som älskar konstens alla uttryck men fokuserar mest på jazz, hiphop och kommersiell hiphop. Hon är även väldigt kunnig inom contemporary, heels och house. Hon gillar att utmana sina kunskaper och förmågor och pusha sig själv till konstant utveckling och har stor passion för den.

Hösten 2023 påbörjade Lia den ettåriga utbildningen på Diambra Dance Education, ledd av Ambra Succi, och innan dess gick hen flera år på Sway Dansskola i Täby med Emilia Sandquist som mentor.

Lia har jobbat på scen såväl som framför kameran. På scen har hen stöttat artister som Roger Waters från Pink Floyd, David Lindgren, Tusse och Filip Dikmen på allt från Friends Arena till Scalateatern. Framför kameran har Lia assisterat Dogge Doggelito och Gorgani.

Hon gillar att skapa och hittar ofta på egna kombos som hen lär ut under sessions. Hen genomförde i höstas sin första battle och funnit kärlek och intresse för det forumet. Hon har talanger utöver dansen, såsom sång och skådespeleri då hen har mer än fem år av musikal-träning och sånglektioner som erfarenhet. Dessutom kan hen spela piano och göra ett par cirkuskonster som att cykla enhjuling och jonglera.

Våra andra talanger

Balett
Sindre Erixon

Sindre Erixon är en dansare från Värmland som är bosatt i Stockholm. Efter sina studier till danspedagog på Karlstads Universitet har hon jobbat som danslärare,

Läs mer »
Afrofusion
Sebastian Holmström

Sebastian Holmström är en dansare och koreograf uppvuxen i Örebro men som för några år sedan tagit sig till Stockholm. Under sina tre år i

Läs mer »
Afrofusion
Abir Alyousofi

Abir was born and raised in Yemen. She grew up in Norway Hamar. As a kid she used to watch dance videos on YouTube and

Läs mer »
Balett
Dalila Lima Freire

Dalila Lima Freire är en tjej från Brasilien som är uppväxt i Värmland men numera bosatt i Stockholm. Hon har utbildad sig på Folkuniversitetets gymnasum/sundsta-Älvkullegymnasiet

Läs mer »
Rulla till toppen
Scroll to Top