William Albinsson

William Albinsson

William kommer från Bålsta, strax utanför Stockholm. Passionen är att dansa freestyle, men har även goda kunskaper i koreografi, inom stilarna Hiphop, Popping, House och Locking. Han dansar även lite Dancehall samt har bra grunder i Breakdance så som footwork, freezes och vissa tricks.

Hösten 2024 blev William Världsmästare i Popping på VM i Nord Makedonien!

William har i flera år tävlat i dans, dels genom Battle där han mött alla åldrar och har haft fina framgångar. Han har också tävlat inom Swedish Dance League och internationellt med svenska landslaget på EM och VM, DSF samt på Battle i bland annat Italien, Tyskland,Frankrike, Danmark, Polen, Österrike och Nord Makedonien.

William har utöver världsmästartiteln även totalt 7st Silver och Bronsmedaljer från totalt 6st EM och VM tävlingar, samt totalt 6 st SM Guld, 1 st SM Silver, 2 st SM Brons fråntotalt 4 SM tävlingar i Hiphop, Popping samt Battle som innehåller ovan nämnda stilar.

Han vann, i augusti 2024, ett Battle för barn upp till 15 år i Frankfurt, Tyskland. Han reser nu runt i Europa och tävlar, tränar och lär känna nya människor.

I början på juni 2024 så tävlade han i Juste Debout Junior Dance Tour i Hamburg och kvalade in på en av 4 platser och fick battla på den stora finalen i Juste Debout vilket hade ca 5000 personer i publiken. Oförglömligt ögonblick.

Han har även deltagit i Talang, år 2020, där han i en duo med sin vän fick 4 ja från juryn. William har deltagit i många avslutnings dansshower och trivs på scen.

Han har dansat hela livet men började på dansskola år 2016/2017. Vid 2019 började han på Laisings Dansinstitut och därigenom kom han i kontakt med tävlingsdansen och tävlar än i dag för dem. Tävling har varit en fantastisk morot för träning och gemenskap. William tränar för många duktiga danslärare runt om i Stockholm med omnejd samt går på internationella workshops så fort tillfälle ges.

William är väldigt musikalisk och gör gärna egna låtar och beats. Framåt är planen att tävla mer i Europa och ta fler internationella utbildningar för att ytterligare höja nivån och i slutändan bli en internationellt erkänd professionell dansare.

Våra andra talanger

Balett
Dalila Lima Freire

Dalila Lima Freire är en tjej från Brasilien som är uppväxt i Värmland men numera bosatt i Stockholm. Hon har utbildad sig på Folkuniversitetets gymnasum/sundsta-Älvkullegymnasiet

Läs mer »
timothy kakeeto
Akrobatik
Timothy

Timothy AKA ”Megaloadon” AKA ”Lilkillanoizz” är från Malmö och är bosatt i Stockholm, han är en Krumpdansare som kombinerar och anpassar olika dansstilar till Krump

Läs mer »
Afrofusion
Carolina Salahova

Carolina Salahova 24 år dansare och koreograf som har sina grunder i hiphop och house. Hon är utbildad via den estetiska linjen Per Brahe där

Läs mer »
Balett
Emilia Phanarikul

Emilia Phanarikul går på Kulturama grundskola, inriktning Musikal. Hon har dansat i nästan 10 år på många olika dansskolor: Base 23 (Musikal avancerad), Baders Acedemy

Läs mer »
Rulla till toppen
Scroll to Top